GNOME İndir

GNOME, çoğu GNU/Linux dağıtımı aracılığıyla kurulabilir.

Fedora

Fedora Workstation, kutudan çıkar çıkmaz güncel GNOME deneyimi sağlayan, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş ve kullanımı kolay işletim sistemidir. En son kararlı sürümü, genel olarak GNOME ana sürümleri yayınlandıktan 2 ay kadar sonra, yüklemek ya da canlı olarak denemek için hazırdır.

Fedora İndir

openSUSE

openSUSE sistem yöneticileri, geliştiriciler ve aynı şekilde masaüstü kullanıcıları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. GNOME, yuvarlanan openSUSE sürümü Tumbleweed ve en son kararlı sürümü sağlayan openSUSE Leap ile kurulurken seçilebilir.

openSUSE İndir

Ubuntu

Ubuntu, dünya çapında milyonlarca kişisel bilgisayar ve dizüstü bilgisayara güç veren bir masaüstü işletim sistemidir. 6 ayda bir 9 ay desteklenen sürümü güncel GNOME sürümünü takip edecek şekilde yayınlanır. 2 yılda bir ise uzun süreli destek (LTS) sürümü yayınlanır. Güncel LTS sürümü olan Ubuntu 22.04 LTS GNOME 42’yi sağlar.

Ubuntu İndir

Arch Linux

Arch Linux, her zaman güncel GNOME deneyimine erişim sağlayan ve sürekli olarak güncellenen, bir defa kurduğunuzda ara sürümler arası güncelleme gerektirmeyen, yuvarlanan bir işletim sistemidir ve en güncel GNOME sürümünü sağlamaktadır. GNOME doğrudan Arch Linux depolarından kurulabilir ve bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatları şurada bulabilirsiniz.

Arch Linux İndir

Debian

Debian, en eski ve en köklü GNU/Linux işletim sistemlerinden biridir ve kullanıcıları için kararlı ve güvenilir GNOME deneyimi sağlamayı daima sürdürmüştür. Geliştirme sürümleri güncele yakın GNOME deneyimi sunarken, kararlı sürümleri güncel olmayan GNOME deneyimi sunar.

Debian İndir

Vanilla OS

Vanilla OS, günlük işleriniz için güvenilir ve üretken bir işletim sistemi olacak şekilde tasarlanmıştır. GNOME’un en son sürümü her zaman Vanilla OS ile birlikte gelir ve işletim sisteminin yaşam döngüsü boyunca zamanında güncellemeler alır.

Vanilla OS İndir

Pardus

Türkiye’den çıkan ve uzun süredir yoluna devam eden yerli Linux dağıtımı Pardus, Debian kararlı sürümleri üstüne inşa edilmiştir. Ana masaüstü ortamı olarak XFCE kullanmakla birlikte GNOME masaüstü ortamını sunan sürümü de bulunmaktadır. Yardım forumu üstünden Türkçe topluluk desteği de sunmaktadır.

Pardus İndir

Kodları İndir

GNOME, Özgür ve Açık Kaynak Yazılım (FOSS) projelerinden oluşan bir koleksiyondur. GNOME ve bağlı projelerimize ait kaynak kodları ve varlıklar, ücretsiz olarak görüntülenebilecekleri, indirilebilecekleri, değiştirilebilecekleri ve yeniden dağıtılabilecekleri GitLab sayfamızda bulunur.